Rondine

Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Kategorie: 
Ploutve
Výrobce: 
Cressi-sub
Země původu: 
Itálie
Rok výroby: 
cca 1952+
Vintage Diving Fins, plavecké ploutve Rondine, Cressi sub, Itálie, Swimmflossen Rondine, Italy.

Plavecké ploutve Rondine jsou produktem italské potápěčské firmy Cressi-sub, která je začala vyrábět v první polovině padesátých let minulého století. Nejdříve bych chtěl ale nahlédnout do historie jejich vzniku.

Tvůrcem těchto ploutví byl Ital Luigi Ferraro (*1914 - †2006), bývalý člen skupiny žabích mužů komanda Gamma a hrdina druhé světové války, vyznamenaný nejvyšším vojenským vyznamenáním: zlatou medailí za chrabrost. Ploutve Rondine byly jeho prvním návrhem z potápěčského vybavení, které se mu podařilo prosadit na mezinárodní úrovni. V padesátých letech byly ploutve velmi odlišné od těch, které známe dnes. Přestože do jisté míry pomohly pohybu, byly krátké, nepohodlné a především ne příliš efektivní.

Ploutve, které navrhl Ferrara, vycházely z patentu Francouze Louise de Corlieua. Ten své ploutve vynalezl v roce 1933, přičemž o rok později byly nabídnuty francouzskému námořnictvu a v roce 1935 britské admiralitě. Ty je však odmítly, protože neviděly potenciál jejich využití. Naopak italské královské námořnictvo je naopak pro své podmořské komando Gamma X Mas nakoupilo, neboť si uvědomilo operační schopnosti žabích mužů. Ferraro byl jedním z těch, který je měl na nohou při podmořských operacích během druhé světové války.

Na základě svých zkušeností Ferraro navrhl teoretický nástin ploutví, který publikoval v roce 1950 v časopise „Mondo Subacqueo“. V roce 1952, po pečlivých studiích, výpočtech a prototypech, byla navržena ploutev, která využívala technologickou revoluci s názvem Rondine. V kombinaci s fyzikálními, chemickými a mechanickými inovacemi Rondine zaručovaly rozhodně vyšší výkon, než u ploutví používaných do té doby. Nicméně jejich úspěch byl způsoben především jejich řešením: malá obuv vyrobená z měkké gumy, která pojímá celou nohu. Zaručuje maximální komfort a slučuje nohu a ploutev v jeden homogenní celek. Všechny moderní ploutve s botičkou pocházejí z ergonomických principů navržených Ferrarem a aplikovaných na ploutvích Rondine.

Jestli se ploutve Rondine prodávaly v Československu to nevím.  Já jsem si však v roce 1974 v Českých Budějovicích koupil od Františka Polidara modré ploutve Rondine super se žlutou klapkou. Byly měkké, pohodlné a velmi dobře se mi s nimi plavalo. Jejich častým používáním došlo k protržení botičky a tak jsem je navěky odložil.

Fotografie ploutví pořídil Dušan Šuráni.

Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Vintage diving fins Rondine, Cressi sub.
Vintage diving fins Rondine, Cressi sub - detail.
Vintage diving fins Rondine Super, Cressi sub.
Luigi Ferraro