Plovací potápěčský oblek PPO

Plovací potápěčský oblek PPO.
Země původu: 
ČSSR (ČR)
Rok výroby: 
1965
Výrobní číslo: 
59
Vintage plovací potápěčský oblek PPO, military swimming diving suit PPO, Čekoslovensko, Czechoslovakia.

Plovací potápěčský oblek PPO (dále jen oblek) byl vyráběn od roku 1962 pro Československou lidovou armádu (dále jen ČSLA). Byl příslušenstvím vojenských lehkých potápěčských souprav PL-40 a PL-401, kterými byly vybaveny ženijní jednotky, útvary a zařízení ČSLA. Do ČSLA byla souprava zavedena v roce 1963.

Protože potápěčská souprava PL-40 se dostala i do potápěčských klubů Svazarmu, oblek používali i amatérští potápěči zejména při výcviku, potápěčských pracích a při potápěčském průzkumu jeskyň. Potápěči ho přezdívali „Žabák“ nebo častěji „Šohaj“. Materiál pro výrobu obleku mohl pocházet z produkce Gumotextu Břeclav.

Oblek byl určen pro potápěčské práce menšího rozsahu do maximálních hloubek 20 metrů. Malé rozměry i váha a snadné oblékání umožňují použití obleku zejména při průzkumu vodních překážek pro hluboké brodění a jízdu pod vodou. Bylo jej možno použít s dýchacím přístrojem potápěčské soupravy PL-40 nebo s jakýmkoli dýchacím přístrojem vzduchovým nebo kyslíkovým.

Je jedné standardní velikosti a mohou ho užívat osoby vysoké až 185 cm. Je možno ho obléci na stejnokroj (bez pláště a bot), na spodní prádlo, tepláky apod. a použit bez rukavic nebo s rukavicemi (pro práci ve studeně vodě).

Oblek je jednodílný, zelené barvy. Skládá se z kalhot a blůzy, které jsou spojeny v pase. Spojovací šev je zalit gumovým roztokem. V horní části obleku je kukla z gumové fólie (lícnice), která utěsňuje obličejovou část. Oblékací otvor je zakryt oblékacím nástavcem. Pevnost materiálu je nejméně 35 kg v osnově i útku. Jednotlivé části obleku jsou sešity, švy jsou na lícní straně utěsněny zalitím zalévacím roztokem. Kukla je v obličejové části opatřena lícnicí z gumové fólie a týlní páskou, umístěnou ve výši očí.

Oblékací nástavec kryje a utěsňuje oblékací otvor 40 cm vytvořený v horní části obleku. Délka oblékacího nástavce je 80 cm. Oblékací nástavec je po uzavření a složení zakryt krytkou, která se zapíná třemi zápinkami na trny v přední části obleku. Na pravé nohavici vpředu je kapsa 12X17 cm s patkou, zapínanou na trn. Chodidla obleku jsou vodotěsně spojena s oblekem a jsou jedné velikosti. Šlapky jsou na spodní části zesíleny fólií z přírodní gumy. Rukávy jsou opatřeny manžetami z přírodní gumy. Manžety utěsni otvory rukávů i na tenkém zápěstí.  Oblek je v loketní části rukávů, sedací a přední části nohavic zesílen proti protržení nebo prodření zdvojením materiálu. K lepšímu upevnění na těle potápěče je oblek opatřen opaskem, upevněným k zadní části obleku poutkem, na kterém je posouvatelný. Opasek se zapíná na trn. 

Oblek je označen černou nesmytelnou barvou na vnitřní straně krytky oblékacího nástavce takto: Číslicí „1" (značí velikost, která je jednotná), rokem výroby, pořadovým číslem obleku a krycím číslem výrobce.

Nevýhodou potápěčského plovacího obleku PPO vzhledem k malé tloušťce pogumované tkaniny je menší odolnost proti roztržení o ostré předměty a snížená izolační schopnost proti ochlazování.

K příslušenství obleku patří: 1 pár rukavic, 1 pár plovacích ploutví, 6 pryžových stahovacích pásků, 1 souprava pro opravy obleku a 1 brašna. Rukavice jsou palcové, těsněné gumovou fólií s vystřiženým kruhovým navlékacím otvorem. Jsou z téhož materiálu jako oblek. Těsnění nezabraňuje vniknutí vody do rukavic.

Brašna je vyrobena z téhož materiálu jako oblek. Rozložená má šířku 50 cm a délku s nástavcem 75 cm. Je opatřena zkracovatelným závěsným popruhem. Uvnitř brašny na přední straně je našita kapsa rozměrů 12 X 14 cm, zapínaná na trn. V kapse jsou uloženy stahovati pásky a správkový materiál. Horní část brašny je opatřena krytkou. Brašna slouží k uložení a přenášení obleku s příslušenstvím a k přepravě výstroje a jiného materiálu.

Potápěčský klub Delfín Šurany, ve kterém jsem se začínal potápět, měl dva tyto obleky ze souprav PL-40. Byl to první můj oblek, se kterým jsem se potápěl zejména v jarních a podzimních měsících. Členové klubu ho používali také při provádění prací pod vodou.

Děkuji Milanovi Sucháňovi za velmi zachovalý a téměř neporušený oblek.

Fotografie obleku pořídil Dušan Šuráni.

Technické parametry:

Určen pro potápění do hloubky:   20 m
Odolnost obleku proti mrazu do:  -10oC
Hmotnost obleku s příslušenstvím:   4 kg
Délka obleku:  2,15 m
Rozměry vaku s uloženým oblekem a příslušenstvím:   
Délka: 35 cm
Šířka:  25 cm
Výška: 10 cm

 

 

Plovací potápěčský oblek PPO.
Plovací potápěčský oblek PPO – front.
Plovací potápěčský oblek PPO – back.
Plovací potápěčský oblek PPO s oblékacím nástavcem a krytkou s třemi zápinkami.
Plovací potápěčský oblek PPO s oblékacím otvorem a krytkou oblékacího nástavce s třemi zápinkami.
Vnitřní strana krytky oblékacího nástavce s označením obleku černou nesmytelnou barvou.
Detail vnitřní strany krytky oblékacího nástavce s označením velikostí obleku číslicí „1“, rokem výroby 1965, pořadovým číslem obleku 59 a krycím číslem výrobce 5044.
Chodidla obleku PPO se šlapkami.
Rozměry plovacího potápěčského obleku PPO.
Palcové rukavice PPO z vnějška.
Palcové rukavice obleku PPO z vnitřka.
Palcové rukavice obleku PPO z vnitřka.
Potápěč v plovacím potápěčském obleku PPO – obrázek je ze strany 41 předpisu Žen-24-6 z roku 1963.
Štěrkoviště v Šuranech v únoru 1967. Dušan Šuráni v plovacím potápěčském obleku PPO a s potápěčským přístrojem REKORD.
Štěrkoviště v Šuranech. Dušan Šuráni (vlevo) a Milan Sucháň v plovacích potápěčských oblecích PPO.
Štěrkoviště v Šuranech. Milan Sucháň (vlevo) a Dušan Šuráni v plovacích potápěčských oblecích PPO.
Štěrkoviště u Komjatic (Slovensko) v roce 1967. Milan Sucháň (vlevo) a Mikuláš Kodada v plovacích potápěčských oblecích PPO při vyzvedávání zatopených elektromotorů.
Šurany, mrtvé rameno Nitry, v květnu 1968. Na člunu Dušan Šuráni v plovacím potápěčském obleku PPO a s přístrojem PL-40. V pozadí Dezidér Németh.
Zdroj: 
1. Předpis Žen-24-6, Lehká potápěčská souprava PL-40 a plovací potápěčský oblek PPO, Praha 1963, str. 60 – 63.
2. Fotografie: archiv Dušana Šurániho.