Učebnice parašutismu

Titulní strana knihy Učebnice parašutismu.
Autor: 
Kolektiv autorů D. Žornik, K. Lušnikov, P. Storčienko, G. Pjasecká a R. Stasevič
Vydavatel: 
Naše vojsko
Rok vydání: 
1961
Jazyk: 
Čeština

Kniha „Učebnice parašutismu – Teorie a praxe parašutistického sportu“ byla v době vydání unikátním vydáním v řadě publikací o parašutistickém sportu. V knize je spojena teorie a praxe se zkušenostmi dlouhodobého výcviku sovětských parašutistů. Originál učebnice vyšel v roce 1958 nákladem sovětské branné organizace DOSAAF. Jejími autory jsou zkušení sovětští parašutisté, trenéři a instruktoři, kolektiv autorů, z nichž někteří pracovali v ústřední parašutistické sekci ÚV DOSAAF, někteří z nich byli mistry sportu SSSR.

Pro české vydání byla kniha zvlášť upravena. Z knihy byly vypuštěny některé kapitoly, uvedené v dřívějších publikacích a učebnicích parašutismu. Historie parašutismu bola doplněna o rozvoj parašutismu u nás. Kniha byla dobrou pomůckou při teoretickém a praktickém parašutistickém výcviku.

Čeho si však třeba nejvíce cenit v této knize je úzké spojení teorie základního paravýcviku spojeného s praxí. Teorie je důkladně vysvětlena a úzce navazuje na praktický parašutistický výcvik. Všechny kapitoly doprovází množství vyobrazení a schémat, tabulek a vzorců. Kniha rozhodně přispěla k masívnímu rozvoji parašutismu v Československu.

Vzpomínám si, že když jsem v roce 1961 začínal s parašutismem, ke kterému mne přivedl můj kamarád Milan Sucháň ze Šuran, jsem doslova hltal dřívější učebnici parašutismu. Už si nevzpomínám, zda byla v českém nebo slovenském jazyce, ale bylo v ní více informací o padáku PD-47, se kterým jsem jako patnáctiletý v roce 1962 skákal.Také v ní byla celá stať o padácích RK-1 a RK-2 ruského vynálezce Gleba Jevgeněviče Koteľnikova. Tuto kapitolu historie vývoje padáků však z této publikaci také vypustili.

Bibliografie:
Žornik, Dmitrij, Stasevič, R., a kol., Učebnice parašutismu Teorie a praxe parašutistického sportu vydaného nakladatelstvím Dosaaf, Moskva 1958, přeložil Ctibor Čejpa. Předmluvu napsal Vasil Kučeravý. Obálku navrhl Ota Karlas. První vydání, Praha 1961. Vydalo Naše vojsko, nakladatelství, n. p. v Praze, jako svou 2351. publikaci, stran 232, příloha 1. Odpovědný redaktor Jiří Muk. Technický redaktor Václav Vlach. Vytiskla tiskárna Naše vojsko, n. p. v Praze. Náklad 8 000 výtisků, cena váz. 13,80 Kč.

Titulní strana knihy Učebnice parašutismu.
Ukázka z knihy Učebnice parašutismu.
Ukázka z knihy Učebnice parašutismu.
Ukázka z knihy Učebnice parašutismu.
Ukázka z knihy Učebnice parašutismu.
Zadní strana knihy Učebnice parašutismu.