Dekompresní kalkulátor Beta

Náramkový dekompresní kalkulátor Beta.
Kategorie: 
Dekompresometry
Výrobce: 
AMF MARES SUB
Země původu: 
Itálie
Rok výroby: 
ca: 1970
Výrobní číslo: 
bez čísla
Decompression Table Beta, Tabelle di Decompressione da Polso Beta, AMF Mares sub, Italy.

Náramkový dekompresní kalkulátor Beta byl dodáván italskou firmou AMF Mares sub ve druhé poloviny sedmdesátých letech minulého století. Byly to vlastně dekompresní tabulky pod vodou. Ve vnitřní části byly dva vloženy dva výměnné kotoučky. Modrý pro potápění do 40 m, červený do hloubky 80 m. Před potápěním bylo nutné vložit na vrchní stranu kotouček podle plánované hloubky ponoru. Přes kotoučky byla centrálním šroubem připevněna otočná stupnice s výřezy. Na stupnici byly vyznačeny hloubky potápění, hloubky dekompresních zastávek (3, 6 a 9 m) a čas výstupu k dekompresním zastávkám. Dekompresní kalkulátor byl vyroben s lehké plastické hmoty.

Používání dekompresního kalkulátoru Beta bylo jednoduché. Potápěč si pod vodou nastavil maximální hloubku sestupu, nebo nejbližší vyšší a na otočném kotouči si odečetl dobu výstupu na první dekompresní zastávku a podle doby pobytu pod vodou si ve výřezu stupnice odečetl dobu nutnou pro pobyt na dekompresní zastávce.

V porovnání celkových dekompresních časů uvedených na kalkulátoru s dekompresními tabulkami (Bühlmann) jsou časy v menších hloubkách téměř shodné a ve větších hloubkách téměř dvojnásobné.

Původní řemínek byl z umělé hmoty.

Technické parametry:

Dekompresní zastávky:  3, 6 a 9 m 
Průměr: 82 mm
Výška: 24 mm
Hmotnost: 90 g

Dekompresní kalkulátor mi věnoval Milan Vojta z Břeclavi.

Náramkový dekompresní kalkulátor Beta.
Náramkový dekompresní kalkulátor Beta - boční pohled.
Pohled na spodní část dekompresního kalkulátoru Beta.
Náramkový dekompresní kalkulátor Beta.