Dekompresometr s hloubkoměrem

Analogový dekompresometr SOS s hloubkoměrem.
Kategorie: 
Dekompresometry
Výrobce: 
SOS
Země původu: 
Itálie
Rok výroby: 
ca. 1963 +
Výrobní číslo: 
01572
Vintage decompressionmeter SOS, dekompresometr, Italy.

Tento analogový dekompresometr byl předchůdcem automatického dekompresometru s Bourdonovou trubicí. Byl vyroben firmou SOS pro firmu Mares.

První analogový automatický dekompresometr SOS zkonstruoval v roce 1958 Carlo Alinari podle návrhu Vittoria de Sanctis. Je předchůdcem současných digitálních potápěčských počítačů. Patent byl prodáván mnoha výrobcům potápěčské techniky a byl vyráběn v různých provedeních.

V principu to byl jednoduchý přístroj. Vodotěsný vak byl naplněný plynem, který při ponoru pod vodu procházel přes porézní keramickou hmotu, která simulovala tkáň, do trubice s pístem. Podle dosažené hloubky a doby pod vodou píst s ukazatelem přetlačoval pružinu a na ciferníku ukazoval hloubku a vlevo i dobu pro provedení dekompresní zastávky. Při vynořování plyn postupně procházel zpět do vaku a dávka plynu simulovala provedení dekompresní zastávky. Součástí dekompresometru byl kapilární hloubkoměr do 60 metrů. Dekompresometr byl upevněn na pryžovém řemínku.

Dekompresometr byl vyráběn v kovovém obalu. Stupnice na ciferníku byla rozdělena na hloubky 3, 6, 9, 12 a 15 m. Asi po šesti hodinách po ponoru byla dosažena nulová hodnota.

Dekompresometr podle mého názoru nefungoval příliš spolehlivě. Proto byl nahrazen spolehlivějším Dekompresometrem SOS s Bourdonovou trubicí.

Technické parametry:

Rozměry: 147 x 57 x 28 mm (bez hloubkoměru)
Dekompresní zastávky:  3, 6, 9, 12 a 15 m
Stupnice hloubkoměru s označením hloubky:  1, 3, 6, 9, 12, 15, 20, 30, 40 a 60 m
Hmotnost: 240 g

Fotografie dekompresometru pořídil Dušan Šuráni.

Analogový dekompresometr SOS s hloubkoměrem.
Detailní pohled na ciferník dekompresometru.
Štítek s číslem dekompresometru na bočním víku pouzdra.
Štítek na bočním víku pouzdra s čísly patentů pro Země, které dekompresometr vyráběly.