Home Made Kapilar 40 m

Náramkový hloubkoměr Kapilar 40 m.
Kategorie: 
Hloubkoměry
Výrobce: 
neznámý
Země původu: 
ČSSR (ČR)
Rok výroby: 
1965+
Vintage Depth Gauge Kapilar 40 m Czech Republic.

Tento náramkový kapilární hloubkoměr do 40 m si v polovině šedesátých let minulého století vyrobil nějaký nadšenec potápění. V té době nebyl u nás na trhu, kromě hloubkoměru od Trygon klubu Brno, žádný kapilární hloubkoměr. Proto si potápěči svépomocně vyráběli jednoduché kapilární hloubkoměry. Využívali různé dostupné materiály, jako tvrdé plasty, akryláty, plexisklo apod.

Konstrukce hloubkoměru byla velmi jednoduchá. Pro jeho výrobu byl použitý kovový kryt nějakého sluchátka, který byl upravený do tvaru misky o výšce 6,5 mm. Skleněná kapilární trubice je vlepena do misky a na konci je zatavena. Je zahnuta do tvaru písmene „G“, tj. zcela odlišného než měly i průmyslově vyrobené kapilární hloubkoměry. Má stupnici dělenou na dílky od 1 m - 6 m po 1 metru, od 6 m do 12 m po 2 metrech a od 15 m - 40 m po 5 a 10 metrech. Číslicemi jsou vyznačeny pouze hloubky  1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15, 20, 24, 30 a 40 m. Stupnice je zalitá průsvitnou hmotou a povrchově upravena tvrdým lakem. K hloubkoměru je přinýtovaný pásek s umělé hmoty modré barvy.

Hloubkoměr pochází z pozůstalosti nějakého potápěče z Prahy a byl zakoupen na bleším trhu v Zákupech panem Františkem Bindrem. Franto, děkuji.

Fotografie hloubkoměru pořídil Dušan Šuráni.

Technické parametry:

Rozsah měření vodního sloupce:            od 1 do 40 m 
Průměr: 53 mm
Výška: 9 mm

 

Náramkový hloubkoměr Kapilar 40 m.
Náramkový hloubkoměr Kapilar 40 m - front.
Náramkový hloubkoměr Kapilar 40 m - back.
Náramkový hloubkoměr Kapilar 40 m - back.
Náramkový hloubkoměr Kapilar 40 m.