Poseidon PRECISA 60 m

Náramkový hloubkoměr Poseidon PRECISA do 60 m.
Kategorie: 
Hloubkoměry
Výrobce: 
UWATEC
Země původu: 
Švýcarsko
Rok výroby: 
1980+
Výrobní číslo: 
765 816
Vintage Depth Gauge, Tiefenmesser, Poseidon, Precisa, 4 Jewels, Uwatec, Swiss, 60 m .

Náramkový analogový hloubkoměr PRECISA - byl vyroben švýcarskou firmou Uwatec pro švédskou potápěčskou firmu Poseidon. Je opatřen dvoustupňovým membránovým systémem (patentováno), který zajišťuje měření s vysokou přesností v menších a větších hloubkách.

První stupeň – první membrána pracuje od 0 do 12 metrů. První a druhý stupeň – obě membrány pracují společně od 12 do 60 metrů. Díky tomuto systému je hloubkoměr vysoce citlivý a rychle reaguje na změnu hloubky. Měřené hodnoty jsou díky extrémně velkému průměru ciferníku pod vodou velmi dobře čitelné.

Měděno-beryliové membrány hloubkoměru reagují nejen na sebemenší změnu hloubky potápění, ale také na změnu teploty a tlaku vzduchu. Aby došlo k vyrovnání, je na zadní straně přístroje odvzdušňovací a seřizovací šroub. Odvzdušňovací šroub umožňuje přizpůsobení vnitřního k vnějšímu tlaku. Seřizovací šroub umožňuje před ponorem nastavit nulovou hodnotu. Všechny části uvnitř přístroje jsou odolné vůči mořské vodě, včetně pružin, pouzdra, jehly, ukazatele a membrány.

Žlutý ciferník s černým označením hodnot hloubek je na luminiscenčním povrchu s výraznou svítivostí. Stupnice vyznačuje hloubky od 1 do 55 metrů po jednom metru s označením hloubek od 1 do 55 a 60 m. Hloubkoměr je robustní a odolný proti nárazům. K pryžovému řemínku je fixovaný šesti šrouby.

Všechny pohyblivé části leží na rubínech. Ukazatel lze otáčet zvenčí šroubem (viz č. 21 na přiloženém výkresu). Bezpečnostním sklo odolné proti nárazům a poškrábání je položené na neoprenu a teflonu.

Tělo hloubkoměru je kovové, potažené tvrdým chromem. Na ciferníku nad jehlou je název hloubkoměru PRECISA a počet rubínů (4 Jewels), vpravo u dílku označující hloubku 40 m je v malém okruží logo švédské firmy POSEDON.

Obrázky hloubkoměru pořídil Dušan Šuráni.

Technické parametry:

Výrobce:  Uwatec, Swiss 
Rozsah měření vodního sloupce:   od 0 do 60 m
Tolerance v menších hloubkách max.:  +/- 0,3 m
Tolerance ve větších hloubkách max.: +/- 1,5%
Průměr pouzdra: 60 mm
Průměr ciferníku: 53 mm
Výška: 20 mm
Hmotnost: 245 g

 

Náramkový hloubkoměr Poseidon PRECISA do 60 m.
Náramkový hloubkoměr Poseidon PRECISA do 60 m – front.
Náramkový hloubkoměr Poseidon PRECISA do 60 m – front.
Náramkový hloubkoměr Poseidon PRECISA do 60 m – from side.
Náramkový hloubkoměr Poseidon PRECISA do 60 m – back.
Nákres hloubkoměru Poseidon PRECISA do 60 m v řezu a popisy jednotlivých částí.