Kompas KNM (KHM)

Náramkový magnetický kompas KNM s upínacím řemínkem.
Kategorie: 
Kompasy
Výrobce: 
neznámý
Země původu: 
SSSR (Rusko)
Rok výroby: 
ca 1975
Výrobní číslo: 
755
Vintage Russian Navy Diver’s Wrist Compass KNM, Компас наручный морской КНМ, Made in the Soviet Union.

Náramkový magnetický kompas KNM (v azbuce KHN “Компас наручный морской КНМ“) byl vyráběn v letech 1970 – 1980 v bývalém Sovětském svazu. Kompas je určen k orientaci pod vodou i ve tmě a k orientaci v terénu podle azimutu s použitím hledí umístěného na horním víku.

Skládá se ze tří hlavních částí: rotujícího těla, růžice a pevné základny. Tělo kompasu je ve tvaru komolého kuželu z průhledného tvrdého plastu. Spodní část kuželu je připojena k základně. Stupnice kompasu je vyryta na bočním povrchu těla. Je dělena po 10 ° mezi značkami a 30 ° mezi číslicemi. Na horním víku pouzdra je nainstalováno hledí, které představuje mušku a průhledítko ve tvaru dvou kuželů a dále jsou tam vyryty dvě paralelní šipky rovnoběžné s osou 0-180 °.

Dutina je tvořená pouzdrem a k němu připevněným víkem. Pouzdro je naplněno 50% vodním roztokem ethylenglykolu. V středě dolní části pouzdra je zafixovaný sloupek s čepem. Na něm spočívá otočná růžice kompasu. Růžice má dva magnety umístěné paralelně vedle sebe a je vyrobena ze stejného plastu jako tělo. Na krytu plováku růžice je šipka, která ukazuje směr magnetického poledníku. Stupnice, šipky a hledí na horním víku pouzdra a šipka na růžici jsou pokryty fluorescenční barvou, která umožňuje používat kompas ve tmě.

Pro nastavení kompasu do vodorovné polohy je v centru víka pouzdra vyrytý kroužek, který slouží jako ukazatel roviny. Druhým prvkem je hladina vzduchové bubliny v kapalině vyplňující kompas. Mezi pevnou základnou a dnem pouzdra kompasu je třecí zařízení konfigurováno diskovou pružinou, která zabraňuje náhodné rotaci otočné části pouzdra. Základnou kompasu je hliníkový kroužek, který obklopuje jeho tělo. Na něm je ukazatel a dvě očka k upevnění řemínku. Tělo kompasu se snadno otáčí v základně, takže jakákoliv značka může být zarovnaná s ukazatelem. Štěrbinou ukazatele se provádí odečet na stupnici kompasu. Takové nastavení je užitečné, neboť si potápěč nemusí pamatovat nastavený směr pohybu pod vodou. Ke skladování a přenášení kompasu se dodává kovové pouzdro.

Kompas používali potápěči sovětského a polského námořnictva, polských speciálních sil, vojska Specnas (rusky Войска специального назначения) a sportovní potápěči. V sedmdesátých letech sportovní potápěči pro orientační potápění používali přesnější letecké kompasy, typu KИ - 11 nebo KИ - 13, které byly namontovány do přístrojové desky.

Technické parametry:

Určen do max. hloubky 20 m  
Provozní rozsah teplot: - 30 o C až + 35 o C
Průměr základny: 69 mm
Výška samotného pozdra s víkem  31 mm
Výška se základnou: 33 mm
Hmotnost s řemínkem: 175 g

 

Náramkový magnetický kompas KNM s upínacím řemínkem.
Pohled na horní víko pouzdra s vyrytými šipkami a instalovaným hledím a muškou.
Hlavní části kompasu zleva: základna s upínacím řemínkem, kroužek s ukazatelem pro odečet na stupnici kompasu, disková pružina a pouzdro s víkem.
Spodní část kompasu s vyraženým výrobním číslem.
 Boční pohled na stupnici kompasu.
Zaměření kompasu pomocí hledí a mušky a odečet hodnoty na stupnici kompasu.
Boční pohled na kompas a schéma kompasu.
Schéma bočního pohledu kompasu s popisem hlavních částí.
Přepravní a skladovací pouzdro.
Zdroj: 
A. A. Pečatin, B. G. Fadějev, Čelovek pod vodoj (Человек под водой), Dossaf, Moskva 1967, strana 108 – 110;