Die Kampfschwimmer der Volksmarine

Titulní strana knihy Die Kampfschwimmer der Volksmarine.
Autor: 
Horst Kerzig, Jürgen Knittel, Kurt Schulze
Vydavatel: 
Das Neue Berlin, Berlin
Rok vydání: 
2008
ISBN: 
978-3-360-01919-6
Jazyk: 
Němčina

V NDR existovalo několik speciálních jednotek, o kterých se vědělo velmi málo. Nejdéle přetrvalo tajemství o bojových plavcích nebo také jsem jim říkalo „žabí muži“.

Na jaře roku 1958 začalo lidové námořnictvo NDR s výstavbou speciální skupiny potápěčů. O dva roky později vzniklo komando bojových plavců s krycím názvem Kampfschwimmerkommando-18 (KSK-18).  Měli - v případě nouze na příkaz Národní lidové armády - provádět skryté operace v nepřátelských pobřežních oblastech. Vojáci byli vysoce motivovaní, velmi dobře vyškoleni a trénovali jako výkonnostní sportovci.

Potápěli se, skákali z vrtulníku s padákem nebo bez padáku, spali pod širým nebem při minus 20 stupních a žili z toho, co našli v lese. Rozbíjeli hromady střešních tašek hranou ruky a s plastickými trhavinami vyhazovali objekty do vzduchu.

Nebylo nic, co by je zastavilo, v případě, že by byli nasazeni. To jim zůstalo ušetřeno. NVA a spolu s ní i námořnictvo a její speciální bojové komando KSK-18 ukončilo svojí činnost, aniž by bylo zasazeno do války. Jednotka se skládala z dobrovolníků a byla dislokována v Kühlungsbornu. Nikdy neměla více než sto mužů, a byli cvičeni nejméně čtyři roky. Komando bylo přímo podřízeno veliteli námořnictva a vysloužilo si v tehdejší NDR pojem „elitní“.

Dne 2. října 1990 byla v Rostocku-Gehlsdorfu stažena vlajka lidového námořnictva NDR.Tak také skončil příběh komanda žabích mužů (KSK-18). Mnoho mladých lidí sloužilo v této jednotce dobrovolně a byli v ní cvičeni k bojovému nasazení. Když bylo komando po 32 letech rozpuštěno, neměli pro tyto žabí muže žádné uplatnění.

V té době ještě nebyla historie speciální jednotky zdokumentována. Byla konečně důvěrná a podléhala přísným vojenským zásadám. Historie se musela psát jen na základě vzpomínek samotných příslušníků speciálního potápěčského komanda.

Nejdříve posbírali adresy bývalých příslušníků komanda, prodiskutovali organizační otázky a nakonec zformulovali statut sdružení “Marinekameradschaft Kampfschwimmer Ost e. V.“ Dne 12. září 1997 požádali zakládající členové u obvodního soudu v Bad Doberan o zápis do rejstříku sdružení. Prvýkrát po čtyřiceti letech od vytvoření „Speciálního potápěčského komanda“ se v květnu 1998 setkalo „Kamarádství bojových plavců východ“ v Biendorfu u Kühlungsbornu.

Poprvé po 50 letech od založení tohoto speciálního komanda KSK-18 vychází kniha o mužích, kteří v ozbrojených silách NDR patřili mezi nejtvrdší na vodě i pod vodou, ve vzduchu i na zemi. Připravovali se, v případě nouze, na přistání ze vzduchu nebo z bojového člunu a nepozorovaně zaútočit na nepřítele.

 

 

Die Kampfschwimmer der Volksmarine
Ukázka z knihy
Potápěčská výstroj, kterou příslušníci KSK používali.
Na této stránce je seznam potápěčské výstroje, kterou příslušníci KSK používali.
Vzpomínková vlaječka KSK - 18 z roku 1988.