História pod hladinou 50 rokov histórie Potápačského klubu Manta Spišská Nová Ves

Titulní strana obalu knihy História pod hladinou.
Autor: 
Ing. Chalupecký Jozef
Vydavatel: 
ABC studio, Lucian Cmorej, Spišská Nová Ves
Rok vydání: 
2012
ISBN: 
978-80-970804-2-6
Jazyk: 
Slovenština

V roce 2012 oslavil potápěčský klub Manta Spišská Nová Ves 50 let své činnosti. Při této příležitosti vyšla kniha, která zajímavým pohledem zhodnotila celých 50 let s mnohočetnými fotografiemi. Její název je: "História pod hladinou" s podtitulem "50 rokov histórie Potápačského klubu MANTA Spišská Nová Ves" a napsal ji nynější předseda klubu Ing. Jozef Chalupecký.

Kniha pojednává o historii Potápěčského klubu Manta, od jeho vzniku v roce 1962 až do roku 2012. Z počátku to byli pouze nadšenci, kteří se soustředili kolem Juraja Haraszthyho, jednoho z průkopníků potápění na Spiši. Společně pak s Jozefem Dolanský a JUDr. Eduardem Korkošem, založili v roce 1962 při Svazarmu Klub sportovního potápění, později s názvem MANTA. Za uplynulých padesát let prošel klub bohatou výcvikovou, sportovní a pracovní činností. Členové klubu se aktivně podíleli také na čištění vod v rámci projektu Eko Senec – na Guláške, Eko Šutovo – na lomu Rieka při Kraľovanoch a Čisté vody ve Vysokých Tatrách. Klub existuje v současnosti a pod vedením předsedy Ing. Jozefa Chalupeckého rozvíjí nadále potápěčskou činnost na Spiši.

Kniha je formátu A5 a obsahuje 45 log a výstřižků z novin a 368 barevných a černo-bílých převážně malých fotografií, což trochu degraduje pěkně sepsanou historii potápění na Spiši. Za fotografiemi z potápění členů klubu na různých světových lokalitách je na třech stránkách uvedena historická potápěčská technika (masky, ploutve, potápěčské přílby a automatiky). Zcela na konci je na osmadvaceti stránkách ukázka sladkovodní a podmořské flóry a fauny.

Bibliografie:
Chalupecký, Jozef; História pod hladinou (50 rokov histórie Potápačského klubu MANTA Spišská Nová Ves). Vydavatel: ABC studio, Lucian Cmorej, Spišská Nová Ves, Tisk: Tiskárna Kežmarok GG, s.r.o., 1. vydání, 59 černobílých a 309 barevných fotografií a 45 log a novinových výstřižků, 152 stran + měkký obal, lepená vazba, 300 výtisků, formát A5 (150x210 mm), ISBN: 978-80-970804-2-6.

Titulní strana obalu knihy História pod hladinou.
Ukázka z knihy História pod hladinou.
Ukázka z knihy História pod hladinou.
Ukázka z knihy História pod hladinou.
Ukázka z knihy História pod hladinou.
Ukázka z knihy História pod hladinou.
Zadní strana obalu knihy História pod hladinou.