Potapljaški skafandri na Slovenskem

Titulní strana publikace Potapljaški skafandri na Slovenskem.
Autor: 
SAJIČ, Žarko
Vydavatel: 
Zavod za ohranjanje pomorske dediščine Portorož, Slovinsko
Rok vydání: 
2016
ISBN: 
978-961-285-557-4
Jazyk: 
Slovinština / italština / angličtina

Potápění v potápěčských skafandrech má ve Slovinsku velmi pestrou a zajímavou tradici. Prvními potápěči na Jadranu byli příslušníci Rakousko-uherského C. K. námořnictva a italského královského námořnictva. Mnoho profesionálních potápěčů, kteří působili v civilní sféře, se naučilo svému řemeslu ve válečném námořnictvu. Geografická oblast, ve které se nyní Slovinsko nachází, byla v minulosti pod správou mnoha různých národů. Tato rozmanitá vládní a vojenská historie se odráží v různých přístupech k výcviku slovinských potápěčů a v rozmanitosti používaného vybavení.

Zvláště zajímavá je také historie prvních slovinských potápěčů, kteří žili na slovinském etnickém pobřeží od Terstu až po ústí řeky Soča. Mnoho výjimečných potápěčů pocházelo z této oblasti, zejména z vesnice Contovella, která je dnes součástí Itálie. Ve Slovinsku působilo také mnoho potápěčů z jiných částí bývalé Jugoslávie, zejména z Dalmácie a chorvatské části Istrie. V neposlední řadě mnoho Slovinců ukončilo svou potápěčskou kariéru v chorvatských společnostech nebo v námořnictvu. Mezi potápěči, kteří pracovali ve Slovinsku, byli někteří italské národnosti. To vše přispělo k tomu, že historie potápění ve Slovinsku je tak bohatá a jedinečná, na což můžou být Slovinci opravdu hrdí.

Bibliografie: Sajič, Žarko; Potapljaški skafandri na Slovenskem, Scafandri da palombaro in Slovenia, The Diving Helmets in Slovenia. Jazyk: slovinština, italština a angličtina. Editor: Zavod za ohranjanje pomorske dediščine Portorož, grafická úprava: Doris Delgiusto, Tisk: Degraf Koper, 1. vydání, černobílé a barevné ilustrace a nákresy, 180 stran a tvrdý obal. Náklad: 600 kusů. ISBN: 978-961-285-557-4.

 

Titulní strana publikace Potapljaški skafandri na Slovenskem.
Obsah publikace.
Soviet 3 – bolt helmet from 1974.
Group of divers of Royal Italian Navy in the training centre in La Spezia.
Trainig of a submariner in the training tower in Katarina near Pula with equipmwnt ISP 60.
Zadní strana publikace.