Záhady oceánu

Titulní strana knihy Záhady oceánu.
Autor: 
Jan Novák
Vydavatel: 
IMPRESO PLUS
Rok vydání: 
1994
ISBN: 
80-85835-02-9
Jazyk: 
Čeština

Navzdory vědeckému pokroku zůstává řada záhadných faktů a jevů, o jejichž podstatě nevíme téměř nic. Otazníky z minulosti lidstva, tajemné megalitické stavby a další výtvory dávných kultur, kulový blesk, UFO, záhadná zmizení. 

Existují-li však záhady na hustě osídlené pevnině, o to více tajemství skrývají oceány. Nejedná se jenom o záhady tak „obehrané“ a problematické jako je třeba bermudský trojúhelník, tzv. lochnesská nestvůra, či bludný Holanďan, ale o celou řadu dalších méně známých, ale o to podivnějších artefaktů. K nim patří třeba tajemné trosky staveb nacházené na mořském dně, zprávy o setkání se záhadnými plavidly či ponorkami, svědectví o létajících předmětech startujících z vody, podivné pověsti starých národů o bozích-učitelích přicházejících z moře a celá řada dalších znepokojujících skutečností. Navzdory snaze generací badatelů se dosud nepodařilo zjistit, kdo postavil rafinovaný úkryt spojený s mořem známý jako Jáma pokladů na Oak Islandu, nebo ponořené zdi u bermudského Androsu, středomořské Malty a na řadě dalších míst naší planety, ani co obsahuje kamenné město vybudované na mořské mělčině u tichomořského Ponape. Zkoumání ostatně vzdorují i mnohé nálezy v hlubinách, například neobyčejně složitý navigační přístroj nalezený v potopeném vraku antické lodi u řeckého pobřeží, zprávy a vyobrazení přinášející svědectví o podivných plavidlech bez plachet a vesel pocházející od mnoha starých kultur, stejně jako velká pohyblivá světla pod hladinou, která v některých oblastech dodnes provázejí lodě. Znamená to, že v moři působila nebo ještě působí neznámá civilizace?

O těchto a dalších nevyjasněných otázkách souvisejících s tajemstvím hlubin pojednává kniha Záhady oceánu, kterou vydalo nakladatelství Impreso plus. Vedle více než sto šedesáti stran textu obsahuje i několik desítek fotografií, schémat, a map, a je stále ještě jedinou publikací na našem trhu, která se důkladně zabývá touto problematikou.

Bibliografie:
Novák, Jan, Záhady oceánu vydalo IMPRESO PLUS, nakladatelství Klubu českých spisovatelů ve Žďáře nad Sázavou jako svou 15. publikaci. Vydání první, Žďár nad Sázavou, 138 stran, ilustrace/foto Jan Novák, vazba knihy měkká. Vytiskla tiskárna IMPRESO spol. s.r.o., Švermova 2, Žďár nad Sázavou. Náklad 5 000 ks. 

Titulní strana knihy Záhady oceánu.
Zadní strana knihy Záhady oceánu.