Celoobličejová maska Scubapro

Full face mask Scubapro.
Výrobce: 
SCUBAPRO
Země původu: 
USA
Rok výroby: 
1995+
Full face mask Scubapro, potápěčská celoobličejová maska Scubapro, Taucher-Vollsichtsmaske Scubapro,USA.

Celoobličejová maska od firmy Scubapro sice nepatří do skupiny vintage potápěčských výrobků, ale její vzhled a technické provedení se mi natolik zalíbilo, že jsem si ji do své sbírky pořídil a vyzkoušel pod vodou. V katalozích firmy Scubapro je uvedeno, že je používána vojenskými a komerčními potápěči na celém světě. Masku používají také policejní potápěči, záchranáři a potápěči hasičských sborů.

Masku firma poprvé nabídla na trh v roce 1995 v konfiguraci pro připojení jednoho druhého stupně a na obou stranách byly záslepky, které mohly být nahrazeny komunikačním systémem. Novinkou pro rok 1999 je závitové připojení dalšího druhého stupně pomocí adaptéru se standardním závitem DIN. Jde o bezpečné připojení, při němž připojená výstroj vydrží tah až 500 Newtonů, aniž by došlo k porušení těsnosti masky.

Maska má dva oddělené, nezávislé vnitřní prostory - jeden pro ústa a druhý pro nos. Tato konstrukce zmenšuje mrtvý prostor a ulehčuje vylévání. V oblasti brady je jednocestný vyfukovací ventil. Pod vodou maska vykazuje neutrální vztlak. Silikonové tělo masky s dvojitou manžetou je odolné proti chemikáliím. Široké zorníky z tvrzeného minerálního skla mají úpravu proti mlžení. Maska velmi dobře sedí na obličeji díky pětibodovému řemínkovému systému, často nazývaným „pavouk“.  Upínání řemínků na obličej je snadné pomocí nerezových stahovacích spon.

Celoobličejová maska SCUBAPRO, která je navržena tak, aby poskytovala nejvyšší úroveň bezpečnosti při pracovních potápěcích, je vyrobena z nejmodernějších materiálů, které jsou extrémně odolné, přesto lehké. Maska se na trhu prodává nejvíce v konfiguraci 9, tj. s dalším připojení pro druhý stupeň a s odnímatelnou krytkou pro komunikační systémy.

Maska má konfiguraci, která je nabízena v katalogu z roku 1998. Na obou stranách má odnímatelný šroubovací uzávěr, který lze snadno nahradit adaptérem pro připojení druhého stupně automatiky. Potápění s touto maskou je velmi pohodlné.

Fotografie masky pořídil Dušan Šuráni.

Technické vlastnosti:

Celková hmotnost (bez regulátoru):   0,53 kg. 
Tělo masky:  silikon.
Zorníky:  minerální tvrzené sklo.
Maximální tah na připojení náustku regulátoru:  500 Newtonů.

 

Full face mask Scubapro.
Full face mask Scubapro - front.
Full face mask Scubapro.
Full face mask Scubapro.
Full face mask Scubapro.
Full face mask Scubapro.
Adaptér pro připojení druhého stupně automatiky.
Celoobličejová maska Scubapro v katalogu roku 1995.
Celoobličejová maska Scubapro v katalogu roku 1998.
Celoobličejová maska Scubapro v katalogu roku 1999.
Full face mask Scubapro configuration 9.
Full face mask Scubapro configuration 9.
Schéma celoobličejové masky s orientací jednotlivých částí.
Potápění s celoobličejovou maskou Scubapro v táborské vodní nádrži.
Zdroj: 
Katalogy firmy Scubapro 1995 - 2019.