Pirát

Potápěčská maska Pirát.
Výrobce: 
VEB DEGUFA
Země původu: 
NDR
Rok výroby: 
ca. 1959
Vintage Diving Mask, potápěčská maska, VEB Degufa, Pirát, Tauchmaske, NDR.

Potápěčská maska Pirát byla vyráběna v letech 1955 – 1960 podnikem VEB Degufa (Deutsche Gummiwaren-Fabrik), Berlín. Pod obchodním názvem „Pirát“ se prodávala v bývalé NDR i v Československu. Od současných silikonových masek se hodně odlišovala. Byla vyrobena z tvrdé pryže zelené nebo modré barvy. Na tváři nebyla zrovna nejpohodlnější a hlavně neměla kompenzátor pro stisknutí nosu k vyrovnání tlaku ve středouší. Průzor byl vyroben z lepeného skla a po obvodu průzoru měla těsnící pružinu, Na horní části masky bylo logo podniku VEB Degufa.

Byla to první potápěčská maska, která byla na konci padesátých a začátku šedesátých let minulého století dovážena z východního Německa. Přesně tento model, jsem si v roce 1961 koupil ve sportu v Nových Zámcích. K masce jsem si tehdy koupil i ploutve Hydro-slip. Byla to moje první potápěčská maska, se kterou jsem se začal potápět.

Děkuji Petru Katzovi ze Sydney a Ernestu-Otmaru Richterovi, kurátoru potápěčského muzea v Berlíně za správné pojmenování této masky. Hledal jsem další důkaz o názvu masky a našel jsem ho v prvním ročníku časopisu POSEIDON, čísle 4 roku 1962 v článku ABC – Geräte od Dr. K. Feifera a Dr. W. Bucklische.

Fotografie masky pořídil Dušan Šuráni.

Potápěčská maska Pirát.
Potápěčská maska Pirát.
Potápěčská maska Pirát.
Potápěčská maska Pirát.
Potápěčská maska Pirát.
Potápěčská maska Pirát.
Logo podniku VEB Degufa na horní části masky.
Název masky je v článku ABC-Geräte zveřejněného v časopise Poseidon č. 4 roč. 1962.
Zdroj: 
Časopis Poseidon, číslo 4/1962, str. 26 a 27.