Kingston

Diving mask Kingston, Ferunion - front.
Výrobce: 
FERUNION
Země původu: 
Maďarsko
Rok výroby: 
ca 1964 +
Vintage Diving Mask Ferunion, potápěčská maska Kingston, Ferunion, Hungary, Tauchmaske Ferunion, Maďarsko.

Potápěčská maska Kingston byla produktem maďarského podniku FERUNION (Hungarian Foreign Trade Company for Technical Goods), který kromě masek vyráběl, šnorchly, potápěčské nože Pirát, kapilární hloubkoměry a další části potápěčské výstroje. FERUNION masku Kingston začal vyrábět pravděpodobně od roku 1964. Maska se nápadně podobá italské masce Pinocchio od firmy Cresii sub, jejímž tvůrcem byl Luigi Ferraro, bývalý člen skupiny žabích mužů Gamma a hrdina druhé světové války. Od roku 1947 pracoval pro firmu Cressi, která vyráběla potápěčské vybavení.

Průzor byl vyrobený z lepeného skla a vsazený do tvarovaného tubusu z pryže, který byl kolem průzoru stažený bílou obroučkou z umělé hmoty a uprostřed těsněný tvarovaným drátem. Na trh se dodávala v bledě modré a zelené barvě. První informace o dovozu masky Kingston se objevila v čísle 4, časopisu Potápěč v roce 1965. Na našem trhu se objevila v letech 1967 - 1968.

Masku v zelené barvě jsem si koupil v roce1968. Oproti mono masce měla vynikající vlastnosti: dobré přilnutí k obličeji, malý mrtvý prostor, a hlavně anatomicky tvarovaný pryžový kryt nosu, což umožnovalo pod vodou jeho snadné zmáčknutí, a tím kompenzaci vnějšího tlaku ve středním uchu. Materiál pro výrobu masky byl však méně kvalitní a zejména obroučka byla náchylná k prasknutí. Masku jsem používal při potápění s přístrojem i na nádech.

Fotografie masky pořídil Dušan Šuráni.

 

Diving mask Kingston, Ferunion - front.
Diving mask Kingston, Ferunion - front.
Diving mask Kingston, Ferunion - left side.
Diving mask Kingston, Ferunion Hungary - back.
Diving mask Kingston, Ferunion Hungary.
Diving mask Kingston, Ferunion Hungary
Diving mask Kingston, Ferunion Hungary
Potápěčské masky Kingston and Pinocchio.
Diving mask Kingston, Ferunion Hungary.
Upínací pásek k masce Kingston.
Informace v časopisu Potápěč, číslo 4, roč. 1965 o dovozu masky Kingston do Československa.
České Budějovice, Nemanický rybník, květen 1969, vedle mne s maskou Kingston stojí vpravo Jindřich Pešek, vlevo Pavel Hněvkovský.
České Budějovice, Nemanický rybník, květen 1969, vedle mne s maskou Kingston stojí František Fík a Jindřich Pešek (upravující si masku).
Blatná, zatopený lom Řečice, červenec 1969, s maskou Kingston, automatikou TRITON a 10 litrovou láhví z tanku T-34.
Můj dva a půl ročný syn Radek s maskou Kingston, rybník Adamec, červen 1973.
Zdroj: 
Časopis „Potápěč!, ročník 1964, číslo 4, strana 21.