Mark II / 108

Potápěčská automatika Mark II od firmy SCUBAPRO.
Výrobce: 
SCUBAPRO
Země původu: 
USA
Rok výroby: 
ca 1970+
Výrobní číslo: 
883921
Vintage Two Stage Singlehose Scuba Regulator Mark II / 108

První stupeň s označením Mark II byl prvním regulátorem americké firmy SCUBAPRO.  Hlavním konstrukčním systémem byl jednoduchý řídicí píst, který byl na trhu zaveden v roce 1960 firmou Healthways u automatiky Scuba Star a v roce 1962 byl převzat v rámci celé nabídky regulátorů firmy Healthways.  Poté co firma Healthways musela koncem roku 1962 vyhlásit bankrot, Ital Gustav Dalla Valle (❋17.1.1917 -✝1995), muž s mnoha zkušenostmi a obrovskou schopností se prosadit, se však nechtěl vzdát. Prostřednictvím jeho již před léty založené firmy Undersea Industries Inc. koupil SCUBAPRO za symbolický dolar. Do nové firmy také přešli konstruktéři Jim Christiansen, Dic Anderson a Dick Bonin (❋24.3.1930 -✝8.12.2015), který se stal generálním manažerem SCUBAPRO.

Když firma zahájila svoji výrobu, na trhu ještě nebyly rozšířeny regulátory s řídícím pístem. Jen několik výrobců nabízelo tento nový typ prvního stupně. V polovině roku 1963 přišel průlom, když firma představila svoji první vlastní automatiku s označením 7100. V následujícím roce dostane regulátor svůj vlastní název Mark II vedle nového kvalitnějšího Mark I - čímž je také vyřešena otázka, proč dostal první regulátor číslo II. A byl to první „původní“ první stupeň od firmy SCUBAPRO. Ve srovnání se vzorem od firmy Healthways měl větší píst, co bezpečně ovlivnilo spolehlivost regulátoru díky většímu uzavíracímu tlaku. Mnoho dalších výrobců převzalo podobný model s převážně podobnými rozměry. Tyto první stupně jsou považovány za tahouny v různých modelech potápěčských automatik výrobců celého světa.

První verze MK2 má hranatou, téměř válcovitou krytku. Princip konstrukce je poměrně jednoduchý. Při tomto způsobu regulace, existuje jen málo pohyblivých částí, což činí konstrukci velmi zjednodušenou a snižuje náklady na výrobu. Nicméně, regulátory tohoto typu jsou velmi spolehlivé a snadno se udržují. U první generace bylo běžné, že první stupeň poskytoval 2 porty nízkotlaké a 1 vysokotlaký.

V průběhu let firma SCUBAPRO tento první stupeň nadále vylepšovala. Druhá verze má stejný spodní díl, ale novou krytku, která pak po dlouho dobu zůstala stejná. U třetí verze je starý spodní díl změněn pro připojení k ventilu láhve. Nyní může být umístěno připojení DIN. Je třeba poznamenat, že se jedná o vnější závit. Ruční kolo se otáčí nad vnější hranou ventilu, co nefunguje u každého ventilu láhve. Potápěči uvítají další středotlaký port. Další verze měly systém ochrany proti zamrzání. U páté generace dochází k další zásadní změně. Nyní je připojení nejen DIN, ale v dolní části otočné.

V roce 2006 je tento model dovybaven přidaným středotlakým portem a projde ještě dalšími technickými modifikacemi. Také se změní název a dokumentuje novou variantu. Nyní jmenuje se MK2 plus.

I když byl MK2 se standartním pístem a robustním systémem velmi úspěšní, tak má ale tento princip konstrukce, také svá omezení. Střední tlak nezávisí pouze na hloubce, nýbrž také na tlaku v láhvi. Čím nižší je tlak v láhvi, tím nižší je také střední tlak, což zvyšuje nádechový odpor. Kromě toho, standardní píst umožňuje pouze omezený průtok vzduchu. K překonání těchto nevýhod byl zkonstruován píst, aby proud vzduchu nepůsobil na konec pístu, ale aby obtékal kolem jeho pláště.  První pokus vyvážení spočíval na modifikovaném pístu MK2. Poté co měl ale technické problémy, prosadil se dutý píst, který je používán ještě dnes v regulátoru MK25.

Druhý stupeň s označením 108 byl první, který byl zcela vyráběn firmou SCUBAPRO a na trh byl uveden v průběhu roku 1963. Byl prodáván zpravidla s prvním stupněm MK2. Tento model byl vyroben z pochromované mosazi s černým pryžovými výdechovými porty a pro širokou veřejnost byly k dispozici v letech 1963 - 1988. Jednoduchá konstrukce tohoto ventilu je tak efektivní, že jako základní je stále používaná do dnes. V pozdějších modelech byl statický vstupní otvor upravený k stavitelnému typu a výdechové porty byly zvětšeny. Tato verze byla pojmenována  s označením 080 H.P. (High Performance - velmi výkonná) a byla prodávána v kombinaci s prvním stupněm MK2.

Za více jak padesát let SCUBAPRO přestavuje nejslavnější potápěčskou značku na světě - především řadou různých vynálezů regulátorů. Automatika s označením MK25 / S600 dnes patři mezi světovou špičku.

Fotografie automatiky Mark II pořídil Dušan Šuráni.

Technické parametry:

Model:  Mark II / 108
Výrobce:   SCUBAPRO 
Výrobní číslo: 883921
Počet stupňů: 2
I. stupeň:  
Označení: Mark II
Vyráběn v letech:  1963 - 1971
Typ: nevyvážený, s průtočným pístem, s otevíráním po proudu vzduchu 
Max. průtok na 1 portu: 1200 I/min.
Provozní tlak (Bar/PSI):  155  / 2250
Střední tlak (Bar/PSI): 8,5-9,8 / 123-142
Počet portů HP: 1 x 3/8"
Počet portů LP: 2 x 3/8 "
Hmotnost: 550 g
Připojení k ventilu láhve:  INT
Délka hadice: 680 mm
II. stupeň:  
Označení: 108
Typ: nevyvážený, s otevíráním po proudu vzduchu
Hmotnost: 285 g
Hmotnost celé automatiky:  990 g
Membrána: silikon
Pracovní průměr membrány:  60 mm
Celkový průměr membrány: 73 mm

 

Potápěčská automatika Mark II od firmy SCUBAPRO.
Tlačítko sprchy s písmenem „S“, které se stalo synonymem  firmy SCUBAPRO.
Rozložený druhý stupeň automatiky Mark II.
Vnitřek druhého stupně automatiky Mark II redukčním ventilem.
Druhý stupeň automatiky Mark II – pohled na uzavírací kuželku.
Druhý stupeň s vyraženým číslem a výdechovými porty.
Druhá verze prvního stupně automatiky Mark II.
Standartní píst zavedený ve všech verzích Mark II.
První stupeň Mark II a druhý stupeň s označením 108.
Druhý stupeň automatiky Mark II.
Připojení automatiky Mark II k ventilu láhve.
Různé verze automatiky Mark II.
Schéma prvního stupně Mark II.
Scuba Star – první automatika, která měla I. stupeň s diferenciálním pístem. Automatika byla uvedena v katalogu firmy Healthways z roku 1970.
Automatika Mark II v katalogu SCUBAPRO  z roku 1971.
Gustav Dalla Valle, spoluzakladatel firmy SCUBAPRO.
Správní rada firmy SCUBAPRO při potápění. Třetí zleva Gustav Dalla Valle, majitel SCUBAPRO, čtvrtý zleva Dick Bonin, generální manager Scubapro.
Gustav Dalla Valle a Dick Bonin v roce 1988 na oslavě 25. výročí založení firmy SCUBAPRO.
MK25 / S600 – Gold, automatika vyrobena k 50. výročí založení firmy SCUBAPRO.
Logo k 50. výročí založení firmy SCUBAPRO.
Zdroj: 
Werthwein Frank (2013), 50 Jahre Scubapro Der Atemreglerhersteller, str. 5-8, 170-171,173-174, 178-180.
Tauchhistorie 1/2013, Werthwein Frank, Das 50. Firmen-Jubiläum Interessantes zu Scubapro, str. 34-36.
Katalog firmy Healthways 1970 (USA).
Katalog firmy Scubapro 1971 (pro Evropu).