Potápěčská automatika CEMA

Potápěčská automatika CEMA
Země původu: 
NDR
Rok výroby: 
cca 1969
Vintage Two Stage Singlehose Scuba Regulator CEMA, Einschlauch Tauchregler CEMA, Peter Scharf, Claus Zimmermann

Sportovní potápěč, fotograf, filmař, publicista, ale především konstruktér. To se psalo o Peterovi Scharfovi (*13.11.1936 – †15.5.2020) v potápěčských odborných a historických časopisech a knihách. Poprvé jsem o něm četl v roce 2015 v časopise Poseidon 9/1964. Pátral jsem tehdy po informacích o podomácku dělané dvouhadicové automatice, u které jsem přepokládal, že byla vyrobena v bývalé NDR (viz odkaz na mé webové stránce: Home Made Claus Zimmermann).

Dříve než přejdu k popisu a technickým parametrům této jedinečné automatiky, zmíním několik zajímavých informací o jejím konstruktérovi Peterovi Scharfovi. S vlastnoručně vyrobeným potápěčským vybavením začal objevovat podvodní svět na počátku padesátých let 20. století. Bydlel v Rüdersdorfu poblíž jezera Heinitzsee, tohoto ráje potápěčů, který mu byl druhým domovem. Stal se členem potápěčské skupiny a začal konstruovat svá podvodní pouzdra pro fotoaparáty, filmové kamery a různá potřebná zařízení.

Lipský konstruktér Claus Zimmermann, který pracoval ve výzkumném a vývojovém oddělení státního podniku, navrhl v roce 1964 právě společně s Peterem Scharfem regulátor CEMA 6. V téže firmě byl tehdy zaměstnán jako soustružník Manfred Saupe, který začal podle těchto výkresů pracovat, samozřejmě nelegálně. Byl však přistižen a velké množství již hotových dílů mu bylo zabaveno. Nicméně „dítě“ bylo na světě a pro budoucnost neslo název Saupe-Regler.

Peter Scharf společně s Clausem Zimmermannem dál experimentovali v oblasti vývoje potápěčských automatik. Scházeli se u Stechlinského jezera, kde kutili a kreslili své návrhy. Claus pak nechal jednotlivé stupně vyrobit a posílal je Peterovi k testování. Jejich snahou bylo udělat první stupeň co nejmenší a jednodušší, a tedy s nižšími nároky na údržbu. Výsledkem toho byly předchůdci v provedení CEMA 1 až 6. CEMA 7 má nejmenší pístem řízený vysokotlaký stupeň, který kdy byl vyroben a který po připojení zcela zmizí ve ventilu láhve. Až obdivuhodná je Peterova publikační činnost. Více než dvě desítky návrhů své tvůrčí činnosti zveřejnil v potápěčském časopisu Poseidon.

Jednotlivé díly prvního stupně byly vyráběny z mosazi. Obě víka druhého stupně byla vylisována z mosazného plechu. Kryt na místě držel upínací kroužek. Membránu a všechny pryžové díly (náustek a výdechový ventil) vyvinul a vyrobil inženýr Franz Mönke, konstruktér společnosti VEB Guwelin (Gumi Werke Berlin). STK automatiky provedeno v červenci 1995.

Od šedesátých let 20. století až do sjednocení Německa automatiky CEMA kopírovali, a někdy i upravovali a přestavovali mnozí potápěčští nadšenci včetně Manfreda Saupeho, Jürgena Liefländera a Berndta Schollera. V závislosti na technických a materiálových podmínkách existovalo mnoho variant provedení, přesto však byla CEMA stále rozpoznatelná. Některé exempláře se vyvážely také do Bulharska, Maďarska, ČSSR, západního Německa a Francie.

Posledních sedm vysokotlakých stupňů vytvořili společně Peter Scharf s Clausem Zimmermannem. Nesly název CEMA, který vzešel ze jmen obou konstruktérů – první písmeno Claus, druhé Peter, třetí Zimmermann a čtvrté Scharf. Vysokotlaký stupeň automatiky CEMA 7 je považován za nejmenší na světě. Poslední verzí se stejnými rozměry je vyvážený vysokotlaký stupeň CEMA 8.

Uživatel automatiky CEMA musel na okresním výkonném výboru GST registrovat dvouleté technické prohlídky, které se evidovaly na vnitřní straně potápěčského pasu.

Díky četným nadšencům potápění v NDR se stala automatika CEMA úspěšným vzorem pro celou generaci potápěčů od 60. let až do sjednocení Německa.

S Peterem Scharfem jsem se setkal pouze jednou, a to na 11. mezinárodním setkání potápěčů ve Stralsundu v roce 2018. Hned si vzpomněl na mé jméno, přestože jsme spolu dříve nekomunikovali. A já byl rád, že jsem se setkal s tak významnou potápěčskou legendou.

Fotografie automatiky CEMA pořídil Dušan Šuráni.

Poděkování:

 

Děkuji Rogerovi Blumovi za poskytnuté informace a obrázky o vývoji a konstrukci automatiky CEMA. Barevná fotografie Petera Scharfa s jeho pouzdrem na zrcadlovku EXA pochází s rodinného archivu a byla zveřejněna s laskavým svolením Regera Bluma.

Technické parametry:

Model:  CEMA
Výrobce :  neznámý 
Výrobní číslo:  neuvedeno 
Počet stupňů: 2
I. stupeň:  
Označení: CEMA
Typ: pístový, nevyvážený, s otevíráním po proudu vzduchu 
Průměrný průtok:  430 l/min.
Provozní tlak: 15 MPa
Střední tlak: 0,6 MPa
Počet portů LP: 1
Připojení k ventilu láhve:  DIN G 5/8“
Sedlo: tvrdý teflon
Píst: mosaz
Pružina: nerezová ocel
Délka hadice: 565 mm
II. stupeň:  
Označení uprostřed horního víka:  CEMA
Horní a dolní víko: chromovaná mosaz
Typ: nevyvážený, nastavitelný, s otevíráním po proudu vzduchu 
Venturiho tryska: ne
Membrána: černá pryž
Průměr membrány: 80 mm
Hmotnost kompletní automatiky: 365 g

 

Potápěčská automatika CEMA
II. stupeň automatiky CEMA
Tlačítko sprchy na horním víku II. stupně automatiky s nápisem CEMA
I. stupeň automatiky CEMA
Rozložený I. stupeň automatiky CEMA - detail
Rozložený I. stupeň automatiky CEMA – detail
Schéma I. stupně automatiky CEMA
Základní rozměry I. stupně automatiky CEMA
II. stupeň automatiky CEMA, na dolním víku uveden test – TSK 7 95
II. stupeň automatiky CEMA s deflektorem
Rozložený II. stupeň automatiky CEMA
Pohled do vnitřku II. stupně automatiky CEMA
Schéma II. stupně automatiky CEMA
Schéma II. stupně automatiky CEMA 6
Kompletní automatiky CEMA
Připojení automatiky CEMA k ventilu láhve
Pas automatiky CEMA číslo 012 vystavený krajským výborem GST Berlín pro Otmara Richtera
Technické podmínky automatiky CEMA číslo 012
Automatika CEMA 7 - název CEMA, který byl odvozen od jmen obou konstruktérů
Peter Scharf s vlastnoručně vyrobeným pouzdrem na zrcadlovku EXA
Peter Scharf (vlevo) s Dušanem Šuránim na 11. mezinárodním setkání potápěčů ve Stralsundu v roce 2018
Zdroj: 
1. Das Interview – Peter Scharf, Taucher und Konstrukteur, Tauchgeschichte Spezial, Band 4/März 2015, s. 61 – 68.
2. Kreativ. Der Auszug stammt aus dem Buch "Schwerelose Zeiten" (Časy ve stavu beztíže) von Roger und Steven Blum, s. 34 – 40.
3. Obrázek od Rogera Bluma, Kleinste Hochdruckstufe CEMA 7 (Nejmenší vysokotlaký stupeň CEMA 7).
4. Roger Blum/Otmar Richter, Eine Legende: Der „Saupe-Regler“, TauchHistorie 09/2018, s. 79 a 80.
5. Otmar Richter, Eine Legende: Der „Saupe-Regler, Adlershofer Flossenbläter, Nr. 110/2018, s. 14-17.