Mark V / 109

Potápěčská automatika Mark V / 109 od firmy SCUBAPRO.
Výrobce: 
SCUBAPRO
Země původu: 
USA
Rok výroby: 
ca 1970+
Výrobní číslo: 
8921389
Vintage Two Stage Singlehose Scuba Regulator Mark V / 109.

Automatika Mark V patřila ke špičkovým modelům firmy SCUBAPRO. Jaký byl vývoj tohoto ve své době převratného modelu? Již v roce 1965 nabídla firma jeho první variantu. Měla poměrně jednoduchou konfiguraci: první vysokotlaký výstup vlevo a centrální středotlakový výstup nahoře.

Nový model z roku 1966 dostal věžičku a vysokotlaký výstup na levé straně. Věžička se dvěma výstupy byla držena až do roku 1977 a zajištěna pojistným kroužkem, později speciálním šroubem. Tento model MK 5 byl považován za velmi spolehlivý a z velké části byl zodpovědný za pověst Scubapro coby značky vysoké kvality. Zpočátku byl kombinován s normálním druhým stupněm 108 s otevíráním po proudu vzduchu (tato kombinace byla označována v Evropě jako Mark IV). Od roku 1969 zavedli nastavitelný druhý stupeň s označením 109. Tato verze Mark V byla také nazvána "vojenskou" variantou nabízenou v černé barvě. 

Další vývojovou variantou prvního stupně této úspěšné automatiky byla věžička se čtyřmi výstupy.  V Evropě se někdy také nalezla ve variantě s jedním pravostranným vysokotlakým výstupem a se čtyřmi nízkotlakými výstupy. Krátce se objevil Mark V se dvěma vysokotlakými a čtyřmi středotlakými výstupy, rychle byl však přidán centrální středotlaký výstup, čímž bylo dosaženo max. pět výstupů.

Nyní byla zaměřena pozornost na ochranu proti zamrzání. Zatímco byl v Evropě již dříve proti zamrzání nabízen speciální píst, v roce 1980 byla zavedena komora pro "ekologické" mazivo. Ta byla dodatečně přizpůsobena nejrůznějším variantám automatiky Mark V.

Se zavedením technologie proti vnitřnímu zamrzání S.P.E.C., dostala automatika MK 5 do studené vody nainstalovanou standardní ochranu. To také odpovídá její poslední konfiguraci. Tato varianta byla rovněž nabízena jako "vojenská" verze v černé barvě.

Od roku 1981 se objevují další modely MK 5. SCUBAPRO nabízí adaptér pro dodatečné vybavení. To lze namontovat na MK 5 namísto otočné hlavy, a pak přebírá funkci zvukové rezervy stejně jako u MK 7. Proto se ještě nyní můžeme setkat s řadou postavených variant MK5.

V roce 1969 nabídla firma SCUBAPRO nový model druhého stupně s označením 109. Technici dlouho hloubali nad tím, aby mohli představit tento model již jako nastavitelný. Ačkoliv se nový model 109 z vnější strany od 108 příliš neodlišuje, jeho konstrukce je zcela odlišná. U 108 byla hadicová přípojka nastavena pod takovým úhlem, aby se páka ventilu optimálně přenesla na membránu. V tomto uspořádání však nebylo možné provádět seřizování zvenčí. Proto muselo být hadicové spojení posunuto a opatřeno kontinuální trubkou ventilu, takže mohl být na druhém konci připojen seřizovací knoflík. Jak průkopnická je tato konstrukce ventilu, to dokumentuje skutečnost, že i dnes je základní princip stejný a pozdější úprava ventilu byla snadná.

Následující konstrukce jiných výrobců už se poté na trhu prosadit nemohly a zmizely v propadlišti. Nastavitelné druhé stupně jsou nyní téměř vždy postaveny v podobném provedení. Model 109 se prodával s prvními stupni MK 1, 5, 6 a 7 jako vrcholový a v roce 1985 byl vybaven vyváženým pístem, který byl od té doby nabízen jako Mark X nebo Balanced Adjustable (B.A.).

Během výroby 109 se změnily jen maličkosti: První modely ještě měly seřizovací šroub zajištěný tenkou jistící sponou, později jistil šroub otočný kolík, a nakonec robustní D-spona.

Mark V byla kdysi automatikou mých snů. V katalogu jsem ji viděl někdy v roce 1971, ale v reálu poprvé až u Jirky Štětiny v roce 1982 při společném dovolenkovém potápění ve Svobodných Heřmanicích. Finančně ani z jiných důvodů jsem na ni ale nedosáhl. Až v roce 1995 jsem si koupil již Mark X plus s vyváženým druhým stupněm. Automatiku Mark V, kterou mám ve své sbírce, jsem získal v roce 2018 od Franka Werthweina.

K popisu vývoje automatiky Mark V/109 jsem použil informace z publikace „50 Jahre Scubapro Der Atemreglerhersteller“, a to s laskavým povolením jejího autora Franka Werthweina. 

Fotografie automatiky Mark V/109 pořídil Dušan Šuráni.

Technické parametry:

Model:  Mark V / 109 
Výrobce:  SCUBAPRO 
Výrobní číslo II. stupně:  8921389
Počet stupňů: 2
I. stupeň:  
Označení: Mark V
Vyráběn v letech: 1966 - 1984
Typ: vyvážený, s průtočným pístem, s otevíráním po proudu 
Průměrný průtok: 1300 l/min.
Max. průtok na 1 portu: 2400 I/min.
Provozní tlak (MPa/PSI):  20 / 3000
Střední tlak (MPa/PSI): 0,88 – 0,96 / 128 – 140
Počet portů HP: 1 x 3/8" (vpravo)
Počet portů LP: 4 x 3/8 "
Třmen: kovaná mosaz
Sedlo: tuhý teflon
Píst a pružina: nerezová ocel
S.P.E.C. standardní
Délka hadice: 680 mm
Hmotnost: 870 g
Připojení k ventilu láhve: INT /DIN
II. stupeň:  
Označení: 109
Typ: nevyvážený, nastavitelný, s otevíráním po proudu vzduchu     
Venturiho tryska: ano
Membrána: silikon
Průměr membrány: 72 mm
Hmotnost bez hadice: 338 g
Hmotnost celé automatiky:   1350 g

 

 

Potápěčská automatika Mark V / 109 od firmy SCUBAPRO.
Tlačítko sprchy s písmenem „S“, které se stalo synonymem  firmy SCUBAPRO.
Rozložený druhý stupeň automatiky Mark V s označením 109.
Rozložený druhý stupeň automatiky Mark V s označením 109.
Vnitřek nastavitelného druhého stupně automatiky Mark V s redukčním ventilem.
Nastavitelný druhý stupeň 109 v řezu.
Druhý stupeň s vyraženým sériovým číslem.
První stupeň automatiky Mark 5 v provedení  INT.
Rozložený první stupeň automatiky Mark V.
Standardní píst zavedený ve všech verzích Mark V.
Rozměry vyváženého pístu automatiky Mark V.
První stupeň automatiky Mark V a jeho specifikace.
První stupeň Mark V a druhý stupeň s označením 109.
Kompletní druhý stupeň automatiky Mark V.
Připojení automatiky Mark V k ventilu láhve.
Automatiky Mark V v katalogu SCUBAPRO z roku 1971.
Logo k 50. výročí založení firmy SCUBAPRO.
Související: 
Mark V / Pilot
Zdroj: 
Werthwein Frank (2013), 50 Jahre Scubapro Der Atemreglerhersteller, str. 18, 181-183,213 - 215.
Katalog firmy Scubapro 1971 (pro Evropu).