Dacor R-4

Automatika Dacor R-4
Výrobce: 
Dacor
Země původu: 
USA
Rok výroby: 
kolem roku 1965
Výrobní číslo: 
3669
Vintage Double Hose Scuba Regulator Dacor R-4

Společnost DACOR byla založena v roce 1954 bývalým mariňákem Samem Davisonem Jr. Název společnosti vznikla spojením prvních dvou písmen jeho příjmení Davison a prvních tří písmen slova „Corporation“, DA+COR.

Společnost začala výrobu v Evanston, Illinois (1954), pak ve Skokie, Illinois (kolem roku 1965) a nakonec v Nerthfieldu, Illinois. Společnost DACOR byla po smrti Sama Davisona prodána v listopadu 1998 firmě MARES.

DACOR představil svůj první regulátor v roce 1955. Sam se podílel také na vývoji automatiky Dacor R-4 a Clipper C-3. Později pracoval společně s inženýrem společnosti na první jednohadicové automatice nazvané „DACOR Dart“. Dacor představila potápěčské veřejnosti další vysoce kvalitní automatiky.

Model Dacor R-4 byl vyráběný v letech 1962 - 1973. Byl výjimečný v několika ohledech, ale především v tom, že měl unikátní systém dvou nízkotlakých membrán a tělo automatiky se skládalo ze třech částí. Tento systém byl navržen Samem Davisonen Jr.

Vnitřní membrána se nachází v pozici, podobně jako u jiných typů automatik. Voda se jí nicméně přímo nedotkne. Druhá membrána je namontována na výdechovém prstenu, který také funguje jako mezikus, a tato membrána funguje jako výdechový ventil. Kromě toho, že přenáší pohyb způsobený rozdílem tlaků na vnitřní membránu, ovládá systém pák nízkotlakého stupně (nízkotlakou fázi) automatiky.

Detail výrobního štítku
Hlavní části automatiky
Pákový mechanizmus automatiky
Pákový mechanizmus automatiky
Náustek se směrovými ventily
Připojení INT k ventilu láhve
Připojení INT k ventilu láhve
Obrázek ukazuje rozloženou automatiku a orientaci jednotlivých částí
Schéma ukazuje činnost obou membrán
Prospekt automatiky Dacor R-4
Schéma seřízení pák
Přílohy: 
Zdroj: